BilgiSelleri Siber Güvenlik

Dünyanın Siber Süper Gücü: Rusya ve Operasyonları

Yazar by onuroktay

Bu BilgiSeli 8 Kasım 2018 tarihinde İlk defa @onuroktay Twitter hesabında kaleme alınmıştır.

https://twitter.com/onuroktay/status/1060550661077696514
  1. İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, Taraflar kabuklarına çekilmiş ve Dünya 2 Kutuplu Soğuk Savaş dönemine girmişti. Bu dönemin en büyük getirisi iki ülkenin birbirleriyle yaptığı Bilim ve Teknoloji Yarışıydı.
  2. Uzay Yarışını ABD kazanıyor gibi görünse de Rusya geliştirdiği sistemleri Kamuoyundan saklıyordu. Nitekim bu sistemler kendilerini 2010 yılından sonra çok daha gösterir hale gelecekti. Rusya, Uzay yarışında ABD’den geri kalmıştı ama Siber Uzay’da birincilik için çalışıyordu.
  3. Rusya için dönüm noktası ‘Çernobil Nükleer Santrali’ Felaketi oldu. Rus istihbaratçılarına göre Çernobil Santralinin patlaması olayı ABD’li Ajanların Nükleer Santrali Sabote etmesiyle olmuştu. ABD’nin asıl amacı, SSCB zamanından kalma Duga olarak bilinen Radar Sistemiydi.
  4. Bu durum tabii ki hiç bir zaman açıklığa kavuşmadı. Ancak Rusya şimdilerde ABD’nin Sovyet Sistemi diyeceği Siber Silah Gücünü o günlerde geliştirmeye başladı. Ki zaten ABD’ye göre Rusya hala SSCB idi ve o zamanın mantığında Siber Güç geliştiriyordu.

SSCB zamanında Rusların Gelişmiş Radar Sistemleri, Şifrelenmiş Mesaj Sistemleri ve ABD’nin Nükleer Gücüne yönelik Saldırı planları geliştirdiğini tüm Dünya biliyordu ve Rusya’da bunu zaten inkar etmedi. Ancak Rusya bunun yanında bir şey daha geliştiriyordu. Siber Ajan.

not: Kızıl Ajan olarak tanınan Rus Hacker bkz:googlesearch

6. İstihbarat konusunda Dünya’nın belkide en iyisi olan Rusya, Siber Cephede hem Bilgisayar başında hemde real hayatta operasyon yapabilecek ajanlar yetiştiriyor. Bu ajanlar hem sahada hemde siber tarafda Rus istihbaratının görevlerini yerine getirmekle yükümlüler.

7. İlk bakışta akıla gelecek olanlar ise ABD tarafından Hollanda’ya yönelik Siber Saldırı ve Casusluk iddiasıyla gözaltına alınıp sınır dışı edilen 7 Rus ajan, Anna Chapman ve Kızıl Ajan olarak ünlenen Kristina örnek gösterilebilir.

en seksi ajan seçilen Kristina – Rus Hacker

8. Bu arada yine ABD’ye göre Rusya’nın Siber Operasyonları çok fazla açığa çıkmıyor. Bu’da Rusların çok başarılı olduğunu gösteriyor. Şimdi adım adım Rusyanın başka ülkelere yapmış olduğu Siber Operasyonlara bakalım. Tabii tüm listeyi almadım, bana göre kritik olanları seçtim.

9. Estonya Saldırısı: Estonya Saldırısını artık duymayan yoktur. Bu olay Rus Siber Ordusunun ve Milliyetçi Rus Hackerlerin Dünya tarihine geçecek ve sonrasında NATO’da Siber Ordu kurulmasına neden olan Saldırıdır. Rusya resmi olarak bu saldırıyı hiç bir zaman kabül etmedi.

10. Saldırının nedeni ve teknik detaylarına çok inmek istemiyorum merak edenler ufak bir araştırma yapabilir ancak bu saldırı Rusyanın ilk defa bir ülkeyi hedef alan toplu saldırısıydı ve istenirse ne kadar ileri gidilebileceğini gösterdi.

11. Gürcistan ile Siyasi sorunlar yaşayan Rusya, 2008 yılında hem Fiziksel olarak Ordusu ile hemde Siber Dünyada Siber Ordusu ile Gürcistan’a saldırdı. Gürcistan bankaları, Devlet Sistemleri ve Elektrik Şebekesi Sistemleri hedef alındı. Gürcistan Siber dünya’dan silindi.

12. 2014 yılına geldiğimizde ise Rusya’nın yine siyasi sorunlar yaşadığı Ukrayna’nın Roket ve Silah Sistemlerini hedef aldığı APT Saldırısı karşımıza çıkmakta. Rusya Ukrayna’nın Elektrik Şebekesinede saldırmış ve 200 bin kişi elektriksiz kalmıştı.

13. Türkiye Saldırısı: Resmi olarak evet biz yaptık denmese de Rus Ordusuna ait Savaş Uçağının Türk F-16’ları tarafından düşürülmesinden sonra Türkiye’ye yoğun DDoS Saldırıları yapılmıştı. Bu saldırılar hep Rusya kaynaklıydı.

14. ABD Seçimleri: Evet gelelim şu malum konuya. Trump’ın seçilmesi konusundaki şaibeler. ABD Seçimlerini Rusya açık açık manipule etti. Bunu yaparkende Rus Hackerleri kullandı. Bu hackerler Resmi olarak Rus Ordusunda değil ancak Rusyaya çalışıyorlardı.

15. ABD’yi yöneten Derin ABD (Pentagon) bu durumu en başından beri biliyor ve Artık yüksek sesle tüm Dünya’ya bu işin arkasında Ruslar olduğunu söylüyorlardı. Ve zaten Trump’ı istememe nedenlerinden birisi de bu idi. Biliyorsunuz 2 ABD var. Ve 1. Trump’ı istemiyor.

16. 2016 yılına geldiğimizde ise Rus Siber Ordusunun Suriye topraklarında devam eden Savaşa Yönelik espiyonaj faaliyetleri karşımıza çıkıyor. Suriye ordusuna ait uçakların tespit edilememesi gibi bir çok olayda Rus hackerlerin parmağının olduğu ABD tarafından iddia edilmekte.

17. Edward Snowden’in NSA’in belgelerini sızdırdıktan sonra Rusya’ya kaçtığını ve Halen daha Rusya’da olduğunu da araya sıkıştırmak isterim. Snowden’in Putin’e özel Siber Güvenlik Danışmanlığı yaptığı iddiaları yıllardır kulaktan kulağa dolaşmaktadır.

18. Rusya tam bir istihbarat devletidir. Bu istihbaratın büyük bir çoğunluğunuda Elektronik İstihbarata dayanmaktadır. Öyle ki bunun için Ruslar Dev Gemiler yapmış ve dolaştığı sulardaki tüm ülkeleri dinlemiştir. Hatırlarsanız bu gemilerden birisi Boğazdan da geçmişti.

İstanbul boğazından da geçen Rus Siber İstihbarat Gemisi

19. Şu ana kadar bilinen 3 bin Siber Ordu çalışanı ve Binlerce kişiden oluşan alt Hacker grupları ile, Kaspersky’ı, YanDex’i ile Rusya Siber Dünya’da büyük bir aktördür. Saldırıları teknik olarak anlatmadım çünkü 100lerce madde yazmak istemedim.

20. Rusya, Gerçek Ordu ile Siber Orduyu birleştirip Operasyon yapan ve ABD’ye göre Çin’den Daha Tehlikeli bir Siber Güçtür. Nitekim resmi olarak bahsettiklerimiz, GayriResmi olarak ise Dünyanın hemen hemen her ülkesi Rusyanın Siber Saldırısına Mahruz kalmıştır ve de Kalacaktır.

Hakkında

onuroktay

Leave a Comment