BilgiSelleri Siber Güvenlik Video Eğitimler

Güvenlik Kameralarını ve Yüz Tanıma Sistemlerini Atlatmak

Yazar by onuroktay

Güvenlik Kameralarını ve Yüz Tanıma Sistemlerini Atlatmak;

1- Yüz Takısı : Bir grup tasarımcının başlattığı bu Takı hareketi, bildiğimiz Yüz takıları gibi değil. Daha çok yüz çevresini ve kişinin alnını iki pirinç tanesi şeklinde saran bir takı. Bu takıyı takan kişilerin Yüz tanıma Sistemlerinden geçemediği tespit edilmiş.

2- Parlak Lensler: Japonya Ulusal Siber Güvenlik Enstitüsünün paylaştığı bilgilere göre Parlak Lens kullanan kişiler yüz tanıma sistemleri tarafından tespit edilemiyor. Bu lensler insan gözünün görmediği Kızılötesi ışıkları ve Led ışıkları görebiliyor. Işığa Duyarlı Kameralar bu lensi tespit edemiyor.

3- Reflectacles Gözlükleri : ABD’li bir iş adamı tarafından geliştirilen ve Tamemn Anti Yüz Tanıma Sistemlerini Alt etmek için üretilen bu Gözlük, Hayalet gözlük olarakta biliniyor. Kameralar ve Yüz Tanıma sistemlerinin ışıklarını kırarak etkisiz hale getiriyor.

4- IRPAIR Gözlükleri : KızılÖtesi gibi pek çok Yüz tanım sisteminin kullandığı Işığın kişilere gelmesinie engelleyen bu gözlük, özel olarak tasarlanmış Optik Filtrelere sahip. IRPair Teknolojisi aynı zaman Iris Tarama, Göz Tarama gibi yüz dişindaki detaylarında Taranmasını engelliyor.

5- Fantom Gözlükleri : Güneş gözlüğüne çok benzeyen bu gözlükler, Kızılötesi ışıkları yansıtan bir malzeme ile geliştirilmiş. Kişinin biyometrik analizinin yapılmasını engelleyen bu gözlükler IRpair gözlükleri kadar etkili olmasada Kamera ve Yüz tanıma Sistemleri tarafından kişinin tespitini güçlendirir.

6- HyperFace Giyim : Yüz Tanıma ve Kamera sistemlerini alt etmenin belkide en ilginç yollarından birisi bu. Bu yöntem ile Kamera yada Yüz tanıma sistemine birden fazla yani aynı anda çok fazla yüz tanıma ışını gönderiliyor ve sistem şaşırdığı için Faileda düşüyor. HyperFace giyim şekli henüz moda değil ama üreticilerinin bunu normal günlük giysilere yansıtmak gibi bir Fikri varmış işte o zaman daha farklı şeyler karşımıza çıkabilir

Hakkında

onuroktay

Leave a Comment