BilgiSelleri Siber Güvenlik

Kod Adı: ‘MAVİ AY’ Çin’in Siber Ordusu

Yazar by onuroktay

Bu BilgiSeli 5 Aralık 2018 tarihinde ilk kez @onuroktay Twitter hesabından yayımlanmıştır.

https://twitter.com/onuroktay/status/1070390631300775938

1- Çin deyince aklımıza ilk ne geliyor? Tarihi gururumuz Çin Seddi Olayı, Dünya’nın En kalabalık ülkesi, Çin Malları.. Evet ilk bakışta Doğu’daki büyük kalabalık ülke böyle gözüküyor. Ancak Çin sadece bunlardan ibaret değil ….

2- Çin Halk Cumhuriyeti, Sosyalist yapısıyla yönetilen ender komünizm rüzgarlarının estiği ülkelerden birisi. Küresel Ekonomik Gücü, İnsan gücü sayısı ve ABD’yi, Rusya’yı bile korkutan sayı ve Kabiliyet gücüyle Dünya’nın en büyük Ordusu…

3- Benim ilgimi ise Çin Halk Kurtuluş Ordusunun en kalabalık ordu olması değil, En disiplinli ve en uzun süredir görev başında olan Siber Ordu olması dikkatimi çekiyor. Çin’in Kod adı Mavi Ay olan meşhur bilgi sızdırıcı ekibi…

4- Onları ilk defa duyduğumuzda yıl 2007 idi. Putter Panda ismiyle bilinen bir Hacker grubu olduğu söyleniyordu. O yıllarda Çin’in Siyasi olarak en büyük kriz yaşadığı ülke ABD idi. ABD’ye yönelik yapılmış bir dizi Siber Saldırı nedeniyle suçlanıyorlardı.

5- Siyasi arenada gergin olan iki dev ülke arasında başlayan bu Siber Saldırılar bir süre sonra Çin’in artarak devam eden Siber Casusluk faaliyetlerine döndü. Çin sessiz sedasız ABD’ye karşı bir Siber Savaş yürütüyordu.

6- Araştırmacılar ve ABD’li kaynaklar Putter Panda Ekibinin Çin Devletine çalıştığını söylese de resmi olarak Çin Halk Kurtuluş Ordusuna bağlı bir Askeri ekibin olduğunu kimse düşünememişti. Ancak Çin, geleceğin en büyük güçlerinden birisi olan Siber Orduyu aktif kılmıştı bile.

7- İlk başlarda ufak çapta DdoS denilen Hizmet Engelleme Saldırıları yaparken daha sonra Hedefe yönelik Espiyonaj ve Data Saldırıları gelmeye başladı. ABD git gide artan Çin Siber Saldırılarını artık birinci ağızdan en yüksek rütbeden Beyaz Saray’dan dile getiriyordu.

8- Çin Mavi Ay Siber Ordusuna ait bilgiler ABD istihbaratları tarafından basına sızdırıldı. Bu olay nedeniyle Çin evet bir Siber Ordumuz var ve 30 Kişilik özel bir Ağ Güvenliği ekibi diyerek yanıtladı. Bu olayın hemen arkasından Çin ABD’li Medya şirketlerine saldırdı.

9- Mavi Ay Ordusu 30 kişilik bir Ağ Güvenliği ekibinden mi meydana geliyordu gerçekten? Burası pek bilinir bir konu değil, Ancak ekibin yaptığı saldırıları araştıran uzmanlar ve ABD istihbaratı çok daha fazla kişi oldukları konusunda hem fikir.

10- Mavi Ay Siber Ordusunun saldırıları daha çok Bilgi Ele geçirmeye yönelik. ABD’li bir güvenlik şirketinin araştırmasına göre, bugüne kadar TeraBaylarca veriyi ele geçirip Arşivlediler. Ve gerek Çin ordusu gerekse istihbaratı bu bilgileri sahada aktif olarak kullandı.

11- Mavi Ay’ın ustalaştığı ve diğer Ordulardan ayrıştığı bir taraf ise, Sızdıkları Ağlarda Uzun süre yakalanmadan kalmaları. Nitekim sızdıkları bir ağda 1764 gün boyunca hiç yakalanmadıkları ortaya çıkmış.

12- ABD’yi ve diğer ülkeleri hedef alan bu Siber Casusluk Faaliyetleri artarak devam ettiği için Çin’de geçtiğimiz yıllarda Evet Siber Ordumuz var ve Aktif olarak görev başında diye açıklama yaptı.

13- Özel bir Siber Savaş Birimi olarak nitelendirilen ekibin sayısının 200 kişiden fazla olduğu ve bu ekibin Çin Cumhuriyeti için Stratejik Koruma Faaliyetleri yürüttüğü şeklinde resmi bir açıklama idi bu.. Peki Çin Mavi Ay Ordusunun yapısına bir bakalım;

14- Araştırmacılar ve Okuduğum kaynaklara göre Çin Siber Ordusunun İş Planı şu şekilde; A) Aktif Savunma ve Aktif Saldırı Yapan Ağ Ekibi B) İstihbarat faaliyetleri yürüten ekip, C) Psikolojik Harp birimi. Tüm bu ekipler Mavi Ay bünyesinde görev yapıyor.

15- Mavi Ay Siber Ordusunun faaliyetleri hakkında sadece ABD’li istihbarat raporları ve bir kaç araştırma dışında neredeyse kaynak yok. Çünkü çok profesyonel ve Gizli Saldırılar düzenliyorlar ve Sızdıkları ağlarda görünmez olarak yaşıyorlar.

16- Başta ABD olmak üzere, Rusya, Almanya, Türkiye, Suriye, İngiltere, İsrail, Hollanda, Japonya gibi bir çok ülkeye Siber Casusluk ve Endüstriyel Casusluk Saldırıları yaptıkları söyleniyor.

17- F-35 Savaş Uçağı Projesinin henüz daha başlangıcında Prototip Bilgilerini yine Çin’li Mavi Ay’ın ele geçirmesi yüzünden aksadığı ve Projenin sonradan değiştirildiği iddialar arasında. Ayrıca Çin bir çok Askeri Teknolojisini yine bu saldırılar ile geliştirdi.

18- Dün ve bu sabah yaşanan gelişmelerden sonra ek yapmak istedim. Huawei’nin İki numaralı ismi ve Bir numaralı isminin kızı ABD tarafından tutuklandı. ABD uzun zamandır Huawei’i Siber Casusluk ile suçluyordu. Olay sadece Endüstriyel değil, Siber Casusluk.

Hakkında

onuroktay

Leave a Comment