BilgiSelleri Siber Güvenlik

Tatilde Siber Güvenlik – 1 Casus Kameraları Tespit Etmek

Yazar by onuroktay

Önümüzde Kurban Bayramı var. Binlerce insan Kurban Bayramı ve sonrasında Yıllık izinlerini kullanarak Tatil yörelerine akın edecek. 

Oteller, son yılların gözde tatil mekanları; Kiralık villalar, Pansiyonlar, Günlük yada Haftalık Kiralık Daireler (aslında bunlarda bir nevi Pansiyon) dolup taşacak. 

Peki ya bizi izleyen bir göz varsa? Tatilimizi, özel anlarımızı kayıt eden, İfşa adı altında yayınlayan ve daha da kötüsü bunun için Fidye isteyen? Yok canım!. Olabilir mi? Olamaz mı? Neden olmasın?

Yıllardır tatile gittiğimiz her otelde, kiralık evde, yada her mekanda ilk önce yaptığım şey kesinlikle köşe bucak her yeri incelemek, her şeyden emin olduktan sonra yakınlarımı içeriye almak. Bu size biraz paranoya gelebilir ama son yıllarda o kadar çok ifşa olayı duyuyor ve okuyorum ki, bu yaptığım şeyi daha da agrasif şekilde yapmaya devam ediyorum.

Bu yazıyıda yazmama sebep olan şeylerden birisi de tam olarak bu. Son  yıllarda artan ifşa vakaları. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde son bir yılda 2000’den fazla ifşa olayı yaşandı. Hatta bu öyle bir sektör haline gelmiş ki, gizli kameraların bulunduğu ortamı izlemek için Online ödeme yapılan platformlar bile var. Ve tabii ki bunlara para veren sapık ruhlu insanlar.

Benzer bir olayı yaşamamak için ne yapmalıyız? Gizli Kameralardan nasıl korunuruz? Onları nasıl tespit ederiz?

 
Otel Odaları, Kiralık Villalar, Pansiyonlar vs. her nerede tatil yapıyor ve konaklıyorsanız bulunduğunuz yerde bir Kablosuz Ağ (Wifi) varsa Kamera da olabilir. Kameralar çalışmak için Güce ihtiyaç duyarlar ve içlerinde kayıt ettikleri verileri aktarmak içinde internet bağlantısına. İşe buradan başlayabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamda Internet ağı nerede, Her şey doğru şekilde konumlandırılmış mı?, Prizlere bağlı çalışan farklı kablosuz bağlantı noktaları varmı? Kablosuz ağ ile birlikte çalışmaması gereken farklı bir cihazın yada Usb görünümünde bir aparatın herhangi bir yerde takılı olduğunu gördünüz mü? gibi sorularla ilk göz taramasına başlayabilirsiniz.

Kameraları Gizlemek İçin Kullanılan Popüler Cihazlar;

 • USB Şarj Cihazları : Usb cihazlar genellikle duvarlara takılırlar ve çalışmak için güce ihtiyaç duyarlar. Prizler, TV Ünitesi gibi yerlerde bulunabilirler. Usb Şarj cihazları ilk bakışta normal bir Şarj ünitesi gibi görünebilir hatta onu gördüğünüzde sizden öncekilerin orada onu unuttuğunu bile düşünebilirsiniz ancak elinize alıp yakından incelediğiniz zaman, ufakta olsa bir Lense sahip olduğunu görürsünüz. Piyasada pek çok Usb Şarj cihazı görünümünde gizli kamera var ve bunlara ulaşmak yani satın almak emin olun hiç de zor değil.
iphone usb şarjı görünümlü casus kamera
 • Dijital Saatler : Dijital saatler Usb görünümlü olanlara göre daha zor gözle anlaşılır. İçlerini açmak ve detaylıca incelemek zorundasınız. Bunu yapmak istemiyorsanız ortamda görmüşseniz kesinlikle alın ve bir çekmeceye kapatın yada direk çöpe gönderin.
 • Yangın Alarm Kutusu : Yangın alarmları genellikle kiralık villa yada otel odalarında olması gereken yerde olması gerektiği şekildedir. Ancak olmaması gereken bir yerde Yangın alarm kutusu görüyorsanız işte oradan şüphelenebilirsiniz. Mesela Banyo. Banyolarda yangın alarmı kutusu yoktur. Varsa içini açıp bakın.

Gizli Kameralar Nerelere Gizlenebilir;

 • Duman Dedektörleri
 • Hava Filtresi yada Su Püskürtme Ekipmanları
 • Akıllı TV Üniteleri
 • Elektrik Prizleri ( ülkemizdede en yaygını )
 • DVD vb kutular
 • Lambalar
 • Çiçekler, Bitkiler
 • Oyuncaklar
 • Koltuk Minderleri
 • Kapılardaki Delikler
 • Kapı Zili vb. Alanlar

Daha önce hiç gizli kamera görmemişseniz ve merak ediyorsanız Amazon, Google vb platformlar üzerinden basit bir arama ile popüler gizli kameraları görebilirsiniz. Şekil olarak bile aklınızda kalsa, sizi koruyabilir.

Bulunduğumuz ortamda Siber güvenlikçiler olarak Kablosuz Ağları kontrol etmemiz önemlidir. Zira ağımızda bizden başka birisinin olması kesinlikle bizi rahatsız edecektir. Bunun için Ağı Tarama faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu Tarama işlemi ortamda gizli kamera varsa yada Yayın yapan bir Cihaz varsa bunu tespit etmenizi sağlar. Casus kameralar mutlaka kendilerini bir sunucuya göndereceklerdir.

Kali Linux vb. bir OS ile basit bir “Nmap Taraması” çalıştırarak ortam taraması gerçekleştirebilirsiniz.

nmap -Ap 80,8000,8080,443,8443,7443,7070,7000,22,23,21
            ” IP BLOK ARALIĞI “

Taramanız sonucunda Modeminizden ve kendi cihazınızdan farklı olarak IP Adresi alan bir cihaz görüyorsanız Nmap taramasını daha da ayrıntılı hale getirebilir ve cihazın IP adresi, Version bilgisi, İsmi gibi bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Casus Kameralar genellikle Default olarak bırakılan ve üzerinde çok fazla Konfigurasyon değişiklikleri ile uğraşılmamış cihazlar olduğu için kullandıkları IP Adresi üzerinden tarama yaparak ve Shodan gibi Global IP Analiz Servislerini kullanarak Cihazın yayınını tespit edebilirsiniz. 

IP taraması kadar açık portların taraması da önemlidir. Bulunduğunuz ağın açık portlarını tarayarak, almış olduğunuz real dış ip’yi yine Shodan gibi Servisleri kullanarak tarama yapın ve Geçmişte o IP adresinden bir Gizli yayın yapılmış yapılmamış mı tespit etmenizi sağlayabilirsiniz. Kullandığınız ağ dışında başka bir isim ile ağ yada ağlar buluyorsanız da ortamda yayın yapan cihazlar olabileceğinden şüphe edebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Modeminize yani Local almış olduğunuz IP adresine erişim sağlayıp ( ki bu modem ip adresiniz olacaktır ) Kablosuz Ağınızın parolasını değiştirip, Kendinize göre SSID gizleme ve MAC Filter gibi işlemler uygulamanız Güvenliğinizi iyileştirici etkenler olacaktır. Neticede o ortam tatil yaptığınız süre boyunca size ait.

Casus Kameraları takip etmek ve tespit etmek için bir çok uygulama ve teknik mevcut. Bunlarda da yazının ikinci serisinde bahsediyor olacağım.

Okuduğunuz için Teşekkür ederim.

Herkese İyi Tatiller.

Bu yazıda yararlandığım bağlantılar;

https://www.desertsun.com/story/news/crime_courts/2017/05/09/hidden-camera-hotel-bathroom/314480001/

https://isc.sans.edu/diary/How+to+Find+Hidden+Cameras+in+your+AirBNB/24834

Twitter ve Bazı Forumlar

Hakkında

onuroktay

Leave a Comment